Avakado ağaçtan koptuğu zaman sert bir şekildedir bu haliyle yenmez. Avakadonun yenmesi için olgunlaşması beklenmelidir. Olgun bir avakado yumuşaktır, yani püre şekline getirilebilir yumuşaklıkta olması gerekir. Olgunlaşmış avakado kabuğu soyularak tüketilir. Avakadonun olgunlaşması ortalama ağaçtan koptuktan sonra 7-8 gündür. 

Avakado salatası

Avakado çeşitli şekillerde tüketilebiliyor. Avakado salatası için; olgunlaşmış avakadonun kabuklarını soyduktan sonra (büyüklüğü tamamen size kalmış)  dilimleyiniz. Gerisi tamamen damak zevkinize göre. Beyaz peynir, domates, nane, maydanoz, salatalık....Yağını, tuzunu ve limonunu ekleyip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun :)

Avakado ezmesi

Olgunlaşmış avakado ortadan kesilir, çekirdeğinden ayırdıktan sonra kabuğunu soyup  ezerek(çatal yardımı ile yada rondodan geçirerek) püre şekline getiriniz daha sonra içerisine  tuz ve limon  ilave ederek karıştırıp servis edebilirsiniz. Tamamen damak zevkinize göre içerisine sarımsak ve zeytin yağı ilave edebilirsiniz. Ayrıca üzerine kırmızı pul biber ve nane yaprakları serpip tüketilebilir.

Paylaş