Avakado Çeşitleri - Avokado Cinsleri

Yaklaşık olarak dünyada 500 çeşit avokado bulunmaktadır. Anavatanı meksika olan avokadonun hem tropikal hemde subtropikal iklime sahip bölgelerde yetişen türleri vardır. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinin sahil kesimleri subtropikal iklime sahip olduğundan ülkemizdede bazı avakado türleri yetiştirilmektedir. Ülkemizde yetişen avakadoların ortalama %70 lik kısmı Alanya' da yetiştirilmektedir.

ERKENCİ : Bu cins avakado sezonun en erken yetişen türüdür. Avakado sezonunun açıldığını müjdeler. Genellikle bütün meyvelerde olduğu gibi erkenci olduğu için raf ömrü ve lezzeti diğer cinslere göre daha düşüktür. Ağaçtan koparıldıktan 2-3 gün sonra olgunlaşmaya başlar. Kabuğu ince olduğu için soyulması biraz zordur. Yüzeyi prüzsüzdür ve açık yeşil renkte olur. Tanesi 500 gr ağırlığına kadar gelişebilir. Ağustos ayının ortaları gibi tüketilmeye başlanır, kasım ayına kadar ürün verir. 


ETTİNGER (Parlak) : Sezonun ikinici ürünüdür. Dış yüzeyi parlak yeşil renkte olup güzel bir görüntüsü vardır. Melez bir ürün olup, Meksika ve Guatemalen türlerinin çaprazlanmasıyla elde edilmiştir. Ortalama -5 dereceye kadar dayanabilen bu tür Ekim ayının ilk haftasında başlayıp Ocak ayına kadar ürün vermektedir. Erkenci cinse göre raf ömrü daha fazladır, ortalama 1 hafta sonra olgunlaşmaya başlar.


 

Paylaş

ticarimatik.web.tr